İZİNSİZ KULLANILAN PATLAYICILAR, ÖLÜMLERE YOL AÇIYOR.

Oyun ve eğlence aracı olan patlayıcılar ile şenlik ve işaret fişekleri olan patlayıcıların izinsiz ve usulüne aykırı kullanım, güvenlik önlemlerinin alınmaması gibi nedenlerle piroteknik maddelerden kaynaklanan yaralanma ve ölüm olayları meydana gelebilmektedir.
Bu haber 2014-12-10 11:18:33 eklendi.

       Değişik zamanlarda ve değişik bahanelerle Oyun ve eğlence aracı olan patlayıcılar ile şenlik ve işaret fişekleri olan patlayıcıların kullanıldığı görülmektedir. Bununla birlikte, bu maddelerin satış ve kullanımına ilişkin usul ve esasların mevzuatta açıkça belirlenmemiş olması, izinsiz ve usulüne aykırı kullanım, güvenlik önlemlerinin alınmaması gibi nedenlerle piroteknik maddelerden kaynaklanan yaralanma ve ölüm olayları meydana gelebilmektedir. Zaman zaman yapılan kontrollerde; elde edilen oyun ve eğlence amaçlı patlayıcı maddelerin her türlü iş yerlerinde ve her yaş grubundan çocuklara kolaylıkla satışının yapıldığı anlaşılmaktadır. Ayrıca, bu maddelerin izinsiz, zamansız veya uygunsuz yerlerde kullanımı nedeniyle; korku, heyecan ve panik yaşanabilmekte halkın can ve mal güvenliği tehlikeye girebilmektedir. Oyun ve eğlence aracı olan piroteknik maddelerin kullanımının çocukların sağlığı açısından tehlikeli olduğu Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu Kararı ile tespit edilmiştir. Özellikle küçük çocuklarda zehirlenmelere, yanıklara kalıcı ve geçici görme ve işitme kaybına yol açabilmektedir. Yapılan bu düzenleme ile meydana gelebilecek bu olumsuzlukların önlenmesi amaçlanmıştır.

       Uşak Valiliği ve Emniyet Müdürlüğünce yapılan açıklamada Piroteknik maddeleri sadece aşağıdaki şartlara sahip işyerlerinde satılabildiği belirtildi.

       Bu kapsamda; Oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddeler ile şenlik ve işaret fişeklerinin;  belirtilen şartlara sahip işyerleri haricinde, "bakkal, pastane, hırdavatçı, kırtasiye, oyuncakçı gibi" işyerlerinde bulundurulması ve satışının yapılması yasaktır.

       Şenlik ve işaret fişekleri olan patlayıcılar sadece aşağıdakilere satılabilir;

a) Şenlik ve işaret fişeklerinin kullanımı için mülki amirlikten izin almış kişilere,

b) Şenlik ve işaret fişeklerinin kullanımı için mülki amirlikten izin almış A sınıfı belge sahiplerine.

Bu kapsamda; Şenlik ve işaret fişekleri olan patlayıcılar, sadece bu maddenin a ve b fıkralarındaki özeliklere sahip kişilere satılabilir. Ayrıca; Piroteknik maddelerin 18 yaşından küçüklere satışı yasaklanmıştır.

        İlimiz sınırları içerisinde kamu güvenliği, huzur ve düzenin sağlanması amacıyla;

a-) Resmi bayramlar ile milli ve mahalli kurtuluş günleri, festival, uluslararası toplantı ve kongreler gibi istisnai durumlar dışında havai fişek gösterisi düzenlenmesi,

b-)Piroteknik maddelerle yapılacak gösterilerin saat:23:00’dan sonra yapılması,

c-)İlimiz merkezinde ve ilçelerinde; yataklı olarak hastalara hizmet vermekte olan sağlık

kuruluşlarında, huzurevlerinde ve bakım yurtlarında kalan hastaların, yaşlıların ve çocukların rahatsız olacakları göz önünde bulundurularak, belirtilen yerlerin 500 metre çevresinde piroteknik maddelerle gösteri yapılması,

d-)Yangın çıkma ihtimalinin yüksek olduğu ormanlık alanlar ile tarlaların çevresinde ve yakınlarında, yakıcı, yanıcı, patlayıcı ve parlayıcı kimyasal maddelerin dolum ve depolanmasının yapıldığı alanlar ve bu alanlar çevresinde, kamuya açık yol ile havaalanı civarı uçuş paterni bölgesinde Piroteknik maddelerin kullanılması, Yasaklanmıştır.

       CEZAİ HÜKÜMLER:

        Bu kararlara ve getirilen yasaklamalara riayet etmeyenler hakkında; fiilleri ayrıca bir suç oluşturmuyorsa, 5442 sayılı kanunun 66. maddesi delaleti ile 5326

sayılı kabahatler kanununun 32. maddesinde öngörülen idari para cezası uygulanır. 7. Madde ile getirilen yasağa uymayanlardan 15 yaşından küçük olanlara idari para cezası uygulanmaz 10. Madde hükümleri uygulanır.

        Madde-10 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 18. Maddesini açıkça “Kabahatin konusunu oluşturan veya işlenmesi suretiyle elde edilen eşyanın mülkiyetinin kamuya geçirilmesine, ancak kanunda açık hüküm bulunan hallerde karar verilebilir ayrıca “Mülkiyetin kamuya geçirilmesine ilişkin karar kesinleşinceye kadar ilgili kamu kurum ve kuruluşu tarafından eşyaya el konulabileceği ” hükmünü düzenlemiştir.


ETİKETLER : İZİNSİZ KULLANILAN PATLAYICILAR ÖLÜMLERE YOL AÇIYOR.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
düzenleme güzel
gülay kara 2014-12-15 15:50:38
değişiklik yerinde bu tarz gösteriler yapanları bu şekilde yargılanması gerkeiyor. bu şekilde olduğu zaman gösteriler azalır
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer haberleri

Yazarlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2019 UŞAK KENT HABER. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Tekno Haber
SPOR
Uşak Spor (Sportif)
Gençlik Spor
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Ali Erdoğan
Durmuş YILMAZ
Nuri USLU
Nurullah CAHAN
Mehmet Çakın
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Sanat Eğitim
Eğitim Portalı
İLÇELER
SİVASLI
KARAHALLI
EŞME
BANAZ
ULUBEY
GEDİZ
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Uşak Belediyesi
Uşak Valiliği
HİZMETLERİMİZ
Ücretsiz İlan Sitesi
uşak haber I uşak haber