TORBA YASA VE CARİ AY (DÖNEM) BORÇLARI


Bu makale 2014-06-30 10:50:08 eklenmiş ve 3663 kez görüntülenmiştir.
Uğur ALBAYRAK

Kamuoyundan Aldığım Duyumlara Göre, Af çıkıyor Borçlarımızı O zaman AFFA göre Daha AZ ZAMLA ve UZUN VADEDE Öderiz. Beklentisi ile Son Aylardaki Vergi ve Sosyal Güvenlik Prim Borçlarının Ödememe Yönünde Artışların Olduğunu Algılamış Bulunmaktayım.

Değerli İşverenler, Kıymetli Arkadaşlar Kamuoyunda Torba Yasa Diye Adlandırılan Bazı Kamu Alacaklarının Yeniden Yapılandırılması Hakkındaki Kanunun TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Görüşülmesine Devam Ediliyor.

Tasarıların Yasalaşmasındaki Uygulama ve Yasal İşleyişe Bakıldığında Tasarı TBMM Son Hale Gelene Kadar, Elbette Bir Çok Yeni Madde Eklenebilir. Yeni Konular Tasarıya Konulabilir. Kapsama Tarihleri, Taksitleri Vadeleri Değişebilir. Mevcut Maddeler Çıkartılabilir Yada Değiştirilebilir.Bunlar Bilinen ve Beklenen Hususlar.

Hatta Cumhurbaşkanı İmzalayıp Resmi Gazetede yayınlanana Kadar Değişikliğe Uğraması. Cumhurbaşkanınca Tekrar Görüşülmek Üzere TBMM geri Gönderilmesi İhtimaller Arasında. Böyle Olacak veya Olsun Diye Söylemiyorum Ama Bunlar Anayasamızın ve Yasların İşlerliğinde
olan İhtimaller.

Konumuza Dönersek; Görüşülmekte Olan Tasarının Kanunlaşması ve Yasalaşması Durumunda Nelerin Hangi Şartlarda Yeniden Yapılandırılacağı Üç Aşağı Beş Yukarı Belli. Bunu Söyle Özetler İsek; Gündemde Olan Tasarı Elbette Farklı Konularda Var Ama. Çok Öne Çıkan Maddeleri Bir Önce Çıkıp Uygulanan 6111 Sayılı TORBA YASANIN BAZI MADDELERİNİN YENİDEN UYGULAMASI ŞEKLİNDE BİR DURUMDA Olacak Gibi Görünüyor.
Buna Göre Yasanın Bazı Maddeleri 31.12.2013 tarihli Verileri, Bazıları Maddeleri 30.04.2014 Tarihli Verileri Bazıları ise Yürüklük Tarihindeki Verileri Kapsayacak Hükümler ifade ediyor. Tabi ki Bu Tarihlerin Değişmesi de TBMM Yetkisinde.

Ancak Tasarı Yürürlüğü Girdiği O Tarihteki Cari Ay Borçları Kapsaması Beklenmiyor. Şu anda Böyle Bir Durumda Yok. Vadesi Önceden Geçmiş Kamu Alacaklarını Kapsıyor. Önemli Bir Konuda Genellikle SGK Prim Borçlarında Nasıl Olsa Af Çıkıyor AFFA Göre Yatırırım Düşüncesiyle Son Dönem Prim BORÇLARININ Ödenmemesi TEŞVİKLERİNİZİN BOZULMASINA ve Bazı Borçların AFFA GİRSE BİLE Prim Tutarının Ödenmemesi Durumunda Teşviksiz Tutar Üzerinden Gecikme Zammının Aranılacak Olması,ile 5+6 Puanlık teşviklerden yararlanılamayacak Olması İŞVERENLERİMİZİN ve BORÇLULARIN DAHA FAZLA MAĞDUR OLMALARINA YOL AÇABİLİR.

Bu nedenle, Bu Tür Konularda Bir İşlem Yapmadan Veya Borcun Ödenmemesi Kararını Vermeden Öncelikle Bir MALİ MÜŞAVİRE, VERGİ İDARESİ VE SOSYAL GÜVENLİK KURUMU YETKİLİLERİNE DANIŞMANIZ FAYDANIZA OLACAKTIR.

Saygılarımla... 29.06.2014

Uğur ALBAYRAK
UŞAK SMMM ODA BAŞKANI

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Yazarlar

En çok okunanlar

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
© Copyright 2020 UŞAK KENT HABER. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
Tekno Haber
SPOR
Uşak Spor (Sportif)
Gençlik Spor
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Ali Erdoğan
Durmuş YILMAZ
Nuri USLU
Nurullah CAHAN
Mehmet Çakın
EĞİTİM
A.Ö.L.
Eğitim Haberleri
Sanat Eğitim
Eğitim Portalı
İLÇELER
SİVASLI
KARAHALLI
EŞME
BANAZ
ULUBEY
GEDİZ
FAYDALI LİNKLER
E-Devlet
M.E.B.
Adalet Bakanlığı
E-Devlet
Uşak Belediyesi
Uşak Valiliği
HİZMETLERİMİZ
Ücretsiz İlan Sitesi
uşak haber I uşak haber